Kitap Gibi Kadın

Aslıhan Yaşarlar tarafından tarihinde yayınlandı

Yok kadın mutfakta aşçı, temizlik konusunda Kamile Teyze vb olacakmış. Hani yatakta da en Emanuel’inden. Düzeltme, hiiiiç cık cıklama biliyorum ona öyle demediklerini elbette. Yüzün kızarmasın diye yumuşattım.

Hiçbiri değil. O listenin aynısını kadın erkek için yapsa inan erkeklikten vazgeçersin.

Bence Kadın dediğin kitap gibi olmalı. Ama öyle her kitaptan değil. Önsözü kendinden uzun kitaplardan olmasın mesela. Var öyle birkaç kitap okumuşluğum. Önsözünden sanıyorsun varlığın sebebini çözeceksin, son sayfaya kadar bir bekleyiş, ama boşuna.

Kadın da önsözünden daha lezzetli, daha dolu olmalı. İlişkilerin önsözü flörtün ilk reklam devreleri olduğuna göre kısa kesip hemen içeriğe geçmek gerek.

Dedim ya her kitap olmaz diye. Dünya edebiyatından seçmelere girme bence. Bir Rus Yazar alıntısı yaparlar ki bakakalırsın şöyle uzun bacaklı, dev topuk üzerinde kuğu balesi tadında yürüyeninden.

Sen düz taban ayakkabınla yürüyemez, yumurta topuk gibi adı bile seksapelden çoook uzak bir ayakkabıyla kalırsın. Ben ben ben …… seviyordum diye yutkunursun. Akan rimelinin muhteşem görüntüsüyle kendin bile kendine acıyamazsın.

Mesela bir araştırma kitabı da olmamalı. Daha dolu bir kaynak, yeni bir keşif bulunma riski var. Son araştırmalar “in” sen “out” olursun. Şaşar kalırsın, daha ilk baskıda hezeyan.

Hiç sızlanmaya gerek yok. Reklamda-önsözde olduğun gibi devam etseydin. Tabanların şişsede o topukları giyseydin mesela; nefes alamazsan da o korseyi taksaydın. Akciğerden vazgeçip Trake solunumu yapmaya başlasaydın. Ya da en baştan yani önsözden korsesiz, topuksuz bir girizgah yapsaydın da alıcı olmayanın da vaktini almasaydın.

Sen olduğun gibiydin ama hödüklük mevzu bahisse işte o zaman hiiiç acımaya gerek yok. Direkt cinayet romanına bağlanabilir. Hödüğe günü gösterilir. Bizde töre böyle der yırtarsın. Mapusa temiz atlet, don ve hatta hala meraklısıysan KORSE getireceğim, söz.

Felsefe kitabı da olma derim. Onu kadın muhabbetlerine sakla. Bazı erkekler beyninin beklenenden fazla çalıştığını fark ederse rahatsız olabilir. Aptal taklidi yap demiyorum elbette. Sadece abartma işte. Ara ara alıştıra alıştıra aklını da gösterir şaşırtırsın ufak ufak. İleride bonus gibi gelir ona. Ürkütme işte.

Bence roman olmakta fayda var. Cinayet heyecanlı olur ama aşkı az olur. Benim önerim polisiye roman olmak. Gizem, aksiyon, aşk hepsi var. Hatta içine tarih bile serpiştirilebilir. Hem beyni hem ruhu doyurursun yani. Fiziksel doyuruculuğunu bilemem, korseni kaç dakikada çıkarabileceğine bağlı.

Bir yandan da “Ne gerek var diyor” Kadın yanım. Ne gerek var. Sadece kendimiz olsak. Hep bir şey gibi mi olmak gerek. Gibisinden değil de kendimiz kalsak. Kadın, Sevgili, Anne, Çocuk, Prenses, Kraliçe….. Artık her neysek, ya da en iyisi günün hangi saatinde hangisi olmak istersek.

Önemli olan kitap gibi adam, kitap gibi kadın olmak gerek. Önsözü kısa ama doğru, içi dolu olanından.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.