Alayına İsyan

Aslıhan Yaşarlar tarafından tarihinde yayınlandı

Etiketlerden yıldığım kadar hiçbir şeyden yılmadım. Hele bizim ülkemizde etiketlerin ucu bucağı yok. Kusura bakmasın kimse, ama mantığı da yok. Kıyafetinden becerikliliğe kadar bazen saklaman bazen açığa çıkarman gerekenler çok değişiyor. Bu bazenler de mekan, zaman ve çevre faktörlerine göre sıklıkla değişiyor. Bu mahalle baskısına bir de diğer tarafın etiketlerini koy. Mesela her şeye rağmen süslendin püslendin veya aşktan dem vurdun. Hadiiiii ya ezik/muhtaçsın ya da hemcinslerinin en büyük düşmanı.

Kadın dediğin az konuşmalı… Arkadaş bence insan dediğin Allah’ın verdiği aklın hakkını verip fikrini beyan etmeli.
Kadın dediğin bakımlı olmalı.. Caaaanım kardeşim bakım güzel de, hastalığı var, yorgunluğu var, bugünde böyle oluversin modu var. Fazla bakımlı olursan aranıyor etiketi yeme riski var. Bence insan dediğin bakımlı olmalı amma velakin o insan ırkının erkek denilen cinsinin sakal traşı bilmeyenleri var mesela, biz bir şey diyor muyuz?

Kadın dediğin kendi ayaklarının üstünde durmalı erkeğe ihtiyaç duymamalı….. Güzel feminist kardeşim. Niye aşkı illa kadın erkek alış verişine çeviriyoruz. Aşk dediğin bir paylaşım. Üstünü eziği yok ki bu davanın. Bence insan dediğin aşık olmalı. Aşkını da bağıra çağıra dibine kadar yaşamalı. Yine dursun herkes ayaklarının üstünde ona bir dediğim yok. Ayakta da sevişilir:) (haha usturuplu yazayım diyorum ama olmuyor. Utanma utanma doğal şeyler bunlar). Neyse ciddi olalım. Nerede kalmıştım. Bence insan dediğin ayaklarının üstünde durmalı, kimseye eziyeti olmamalı. İlla birine yamanmamalı ama aşkla da ürperip ürpertmeli.

Öznesi kadınlarla başlayan cümlelere uyuz oluyorum. Etiket geldiği kesindir çünkü o cümlede. Yahu ben yıldım yıllardır aynı geyikleri dinlemekten. Bir de ilk kez söyleniyormuş gibi gülünüyor ya. Arkadaş hem ayırımcısın hem mizah duygun eksik. Deli oluyorum. Bu sulara girersek rakamla konuşur havanı indiririm. Karşıtlarını ben sana istatistiki olarak derim. Mesela erkeklerin evde hep aynı çekmecede duran çoraplarını arama oranları % 65. Bunu yapanlar içerisinden aramadan direkt olarak eşine, sevgilisine, annesine kısaca evdeki dişi kişiliğe seslenme kolaylığını seçenlerin oranı ise % 98. Bunu napalım şimdi.

Evet farklarımız var ama çoğu yetiştirilme şeklinden kaynaklanıyor. Yoksa fiziken vajina ve penis uzuvlarının evde yemek pişirmek, çorap çekmecesinin yolunu navigasyonsuz bulmak gibi fonksiyonlarının olduğunu sanmıyorum.

Sen bu tip etiketleri çoluğun çocuğun yanında daha az kötü espri konusu yaparsan belki ileriki nesiller bu ayrımdan kurtulur. Öznesi kadın veya erkek değil de ‘ insan’ olur cümlelerin. Bence olmalı da.

Bak ben diyeyim önce özneleri değişelim. İnsan diye başlayalım cümlelere. Neler değişir neler. İş yerlerinde ayrımcılık, sokaklarda tecavüz, töre cinayetleri azalır. Hem anne hem babanın bakım verdiği psikolojisi düzgün çocukların sayısında artış olur.

Olur mu olur. Deneyelim bakalım.

Sevgiyle ve ayrımcılıktan uzak kal sevgili okur.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.