Sanatta Protest Yaklaşımlar

Aslıhan Yaşarlar tarafından tarihinde yayınlandı

Nerede mide bulandıran görsel/karikatür/video varsa bulup gönderen bir arkadaşım var.

Bu arada kusmak için, peristaltik hareket denilen havalı isme sahip kasılma hareketinin, mideden ağıza doğru gerçekleşmesi gerekiyor. Okuyoruz okuyoruz bir aydınlanma, bir entellektüelite yok demeyesin sevgili okur. Al sana bilgi. Okulda öğrenmiştim. Hayatım boyunca bir işime yaramadı. Burada kullanayım havam olsun. Sen de öğren, ama kullanAma.

Bilgilendiysek devam edelim gereksiz paylaşımıma. Cancaaaağızım arkadaşımın son gönderdiği bu videoda, dayının biri halka açık bir meydanda heykelle halleniyor. Heykel derken herhangi bir metafor kullanıyorum sanma. Bildiğin heykel. Hani meydanlarda, parklarda olanlardan. Flört durumu vb. yok. Direkt olaya girmiş dayı. Çıplaklık söz konusu değil. Kendinden emin, konuya da hakim. Giriş ve gelişmeyi atlamış sonuca bağlamış direkt, ama mutlu görünüyordu.

Gözünde canlandırdın mı? Yok mümkün değil ama peki.Yine de izleme sakın. Valla cinsellikten soğursun.

O zaman bu iğrençliği sizinle neden mi paylaştım? Paşa gönlüm istedi bu bir. Sonra düşündüm aydınlandım onu da paylaşasım geldi; bu da iki.

Şöyle ki; ilk olarak elbette adettendir deyip “ıyghh, vıygkk, iğyyrençççç” gibi kontes çizgime yakışır mimik ve sesler yaptım. Akabinde özüme döndüm. Kafamda deli sorular tabii. Mutlu sonundan sonra, kahveye taş oynamaya gittiğinde arkadaşlarına anlatmış mıdır?

Nasıl anlattı ki? “Ortiiiiiii! bugün aşkta kazandım, kumarda kesin kaybederim. Bana güvenme. Bi iş tuttum ki sorma. Görsen taşş taşşş.”
Yalan mı? Değil. Dayı acınası bir sapık olsa da; yalancı diyemeyiz kendisine. Taş mı taş.
Gözümüz aydın! Hatunları geçip tüylü kıllı hayvanlara bile taciz, tecavüz var diye şaşırıp üzülmeye başlamışken yeni bir seviyeye ulaştık. Tüysüz kılsız taşlara bile yürünüyor artık.

Heykeltıraş suç duyurusunda bulunsa mesela sanatıma hakaret diye. Hayal ettim buldum. Karar şöyle: Kaçmadı, herhangi bir bekaret kaybı söz konusu değil. Dayının beraatine, heykeltıraşın heykeli ortalık yere bırakmasından ötürü 5 yıl hapsine ve temyiz hakkı bulunmaksızın heykel aktivitelerine yasak getirilmesine karar verilmiştir. İlaveten; orta yere taş gibi bir heykel yaparak, masum insanımızı yoldan çıkardığı hususundaki suçu sabit görülmüş olup; heykeltıraşın, dayının nikahlı eşine 10 000 TL manevi tazminat ödemesine hüküm verilmiştir.

Sonra dedim “kızım ön yargılı olma”. Adam belki cinsel arzularını tatmin peşinde değildir. Protest bir sanat aktivitesi gerçekleştiriyor da olabilir. Yıllardır tartışılıyor Sanat için sanat mı, toplum için sanat mı? Dayı son noktayı koydu. “Toplum için sanat” diyerek cümle aleme fikrini beyan etti. Yine de kendisini bir ikaz edeyim. Bu şekilde bir protest gösteriyi, her heykelle denemesin. Maazallah antik Yunan heykellerinde filan sıkıntı çıkabilir. Sadece hatun benzeri heykeller olmuyor. Erkeği, kadını hepsinde bir detaycılık var. Hatta vücut hatları muazzam(!) Tanrı heykelleri var ki özellikle onlardan uzak dursun derim. Ayrıca Hitit Dönemi heykellerinde de sıkıntı olabilir. Uzak durasın. Hayvan figürlerinde batarlı delerli hatlar mevcut.

Dayı uzak dursun, geri kalan herkes sanata yakın dursun dilerim. Erkeği kadını, sakalsız bıyıksız olanlarınızı yanacıklarından öper, Allah sizleri, evlatlarınızı ve hatta evde büfede, şömine üstünde, sehpada duran masum biblolarınızı sapıklardan korusun derim.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.