Şimdi yükleniyor

Eksik Etek Halleri

Eksik Etek Halleri

Kleopatra’yı nasıl bilirdiniz?

Önce bazı bilgiler paylaşayım sonra cevaplayın. Belki kendisi ile ilgili ön yargılarımızdan bazılarından kurtuluruz.

Hatun bazı kaynaklara göre 9 bazılarına göre 12 dil biliyor. O kadar güzel filan da değil ama aklı ve muhteşem girizgahlarıyla akıllarda yer edebiliyor. Kendi iktidar sülalesi içinde, halkının dilini konuşabilen ilk kişi. Düşünsene anası danası atası halkın dilini konuşmaya tenezzül etmezken o, saray içinde onların diliyle iletişim kuruyor. Bahsettiğim zaman da M.Ö 63-30.

Hatun zamanın büyük kraliçesiymiş, akıllıymış, güçlüymüş yine de tarihi erkekler yazıyor…Mahalle baskısı onu da bulmuş. Töre gereği babasının isteği üzerine kendi erkek kardeşi ile evlenmiş.

Kleopatra bile bugün vajinal yaratık olarak hatırlanıyor. Biz boşuna debelenmeyelim yani.

Aşkları bile stratejik. Önce Sezar, Sonra Marcus Antonius.

Roma’da kaldığı süreden sonra Roma’da Kleopatra moda akımı bile başlamış. Düşün bundan 2050 kadar yıl öncesinden bahsediyorum. Daha “tarzsın/değilsin, Roma’ya giderken kombini “ tartışmaları yok ortada. Hatun ikon olmuş.

Nasıl intihar ettiği halen kesin değil bir teoriye göre yılana kendini ısırtıyor- ki bu teoride bahsedilen ölüm süresi uzun ve acısı ciddi. Üşenmezsen aç bak internetten. Bir diğer yeni teoriye göre daha kısa sürede etki eden ve saçında sakladığı bir zehri içerek intihar etmiş. Her ikisi de mangal gibi yürek ister. Bak Marcus Antonius’a. Bıçakla deşmiş kendini paşa paşa. Girmemiş öyle katakulli işlere. Tartışılmıyor yani Marcuscuğumunki.

Bugün yaşasa hatun, telif haklarıyla 7 sülalesi geçinir. Sütyeninden göz kalemine, maskeye kostüme kadar dünya malzemeye ilham vermiş. Ama bak bir sözlük var mı onun adıyla. Hatun en az 9 dil biliyormuş diyorum. Redhouse’dan eksiği yok fazlası var, ama illa sadece kozmetik veya iç giyim olacak.

Kendi ülkesi yetmemiş zamanın büyük imparatorluğu Roma’nın tarihine bile adını yazdırmış. Ama sor bugün “gözleri sürmeli, başında yılan tacı olan oynak hatun” diye hatırlanıyor. Ben de yeni araştırdım yoksa bana da sorsan ben de öyle diyecektim 3-5 gün önce.

Garibanı yazayım da hayrına bir Fatiha okuyuverin dedim gece gece. Eksik etek filan ama bak oku göreceksin güçlü insanmış.


Kromozomlarının hakkını vermiş, Nurlar içinde uyu hatun…


Share this content:


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/nrbakrep/public_html/wp-includes/functions.php on line 5420