Neyse…

Aslıhan Yaşarlar tarafından tarihinde yayınlandı

Evet sevgili okur. Peki’yi yazdık. Sen bilirsin’i yazdık, Hiç’i yazdık. Ama bir önemli gizli manalı kelime daha var “Neyse”.

Yine bu konuda gereksiz paylaşımlarda bulunacağım. Baştan söyleyeyim de hani okudum aydınlanmadım, gündemle ne ilgisi var, hayatın anlamını çözemedim serzenişinde bulunma sonra.

Neyse…

Laf bağlamaca, geçiştirme gibi düşünüyorsun değil mi bu sözü? Yanlış, hem de külliyen yanlış. Neyse dendikten sonra genelde konular kapanır, üstü örtülür. Ama aslında kafalarda şizofren konuşmalar dibine kadar devam eder bilesin.

Bir “Neyse” en az 3 “Keşke”’ye tekabül eder.

Örneklerle bakalım mı?

Sevgilinin doğum günü vb özel bir günü unuttun. Sen açıkladın dedin ki işlerim yoğun biliyorsun aklım başımda değil yoksa bir tanemin ……. sını unutur muyum? Mevzu büyümedi . Sevgilin büyük olgunlukla “Neyse” dedi. Sevindin değil mi? Çok safsın bebeğim. Neyse değil aslında dediği. İçinde keşke’si var. Keşke bu hödük/çarpık bacak yerine yerine Berkcan/Buse’yle birlikte olsaydım. Keşke ona inat arkadaşlarımla program yapıp en eğlenen hallerimle fotolarımla onu delirtseydim gibi gibi.

Senaryo 1: Birlikteliklerde Neyse cevabını veren olgun kişilik bayansa acilen sürpriz bir parti, tatil, beklenmedik hediye lazım. Hediye mevzuunda mutfak robotu çeşitlemelerine sakın ola girmeyesin. Çiçek de hafif kalır. Takı, ayakkabı, çanta gibi feminen işlere yoğunlaş. Çünkü o keşke de tırnaklar var, kan var, intikam var. Bil ki en seksi geceliğiyle yanına gelecek, sen havaya girince başı öyle bir ağrıyacak ki en baba ağrı kesiciler bile işe yaramayacak.  Sen garibim de “neyse sağlık sonuçta” deyip düz duvarlara halatsız tırmanacaksın. Bir kadın asla senden intikamını aynı mevzuu/silahla almaz bilesin. Yani doğum gününü unuttun diye doğum gününü unutmaz. Beklemediğin bir yerde, zamanda bambaşka konuda alınır intikam. Girme bu sulara, kendine Neyse dedirtme bence.

Senaryo 2: Birlikteliklerde Neyse cevabını veren kişilik erkekse. İleriye dönük bir aksiyona gerek yok. Geçmişe dön. Mutlaka geçmişte benzer bir durumu vardır. Hata yapmıştır, altta kalmıştır. Skor eşitlemiştir. Ve aslında mutludur, zafer kazanmış komutan edasıyla emdiğin sütü burnundan getirecektir. O söylemeden bul çıkar ne yapmıştı. Yoksa sen ben yaptığımda on gün dır dır etmiştin diye bağlar, sabaha kadar dinlersin.  Müsaade etmeden sanki onu düşünerek bilinçli yapmışsın gibi takıl. De ki ne hissettiğimi şimdi anladın mı filan. Üste çıkmak şart, yoksa yandın. Sonra da temiz bir sayfa açalım deyip olgun kişilik sergile. Bir veya birkaç öpücükle çöz işi işte, ben mi öğreteceğim her şeyi.

İş yerinde feci bir hata yaptın. Patronun, yöneticin “Neyse” dedi. Öncelikle şanslısın ki yağıp esip gürlemedi. Ama bil ki o kadar da umursamaz değil. Dua et sonraki zam dönemine kadar unutsun. Çünkü o Neyse’nin meali şu: Aklın nerdeydi, oldu mu şimdi, keşke o iş görüşmesinde seni değil de 200 tl fazla maaş isteyeni seçseydim, bana daha pahalıya mal oldun. Keşke sana bu yetkiyi vermeseydim de bu hatayı yapmasaydın. Bir sonraki hatanda bunu da hatırlatıp bu kaçıncı hata diye başlayan bir söylev ile burnundan fitil fitil getireceğim…….Keşkeler saklıdır içinde.

Arkadaşının sırrını bilerek/bilmeyerek açık ettin. O da Neyse dedi.

İşte bu çok tehlikeli. Neyse diyen arkadaş bil ki arkadaşın değil artık. Dua et de o çok içtiğiniz gece verdiğin saçma pozların kopyasını hala saklamıyor olsun.

Durum iki erkek arkadaş arasında geçiyorsa sorun çok büyümez. En fazla alkollü salyaların akmış çirkin fotoğrafların yöneticinin de göreceği biçimde facebookta filan çıkar. Yani dansözün göğsüne para sıkıştırırken ki fotoğrafın asla eşinin eline geçmez. Erkekler çok büyütmez mevzuu çünkü.

Ancaaaak iki bayan arasında yaşanıyorsa ve biri Neyse’yi patlattıysa durum vahim. Açık ettiğin sırrın büyüklüğüne göre intikam daha büyük olacaktır unutma. Tırnaklar, kan revan, soğuk savaş, gidişat vahim yani. Neyse diyen arkadaşın alımlı bir hatunsa eşine, sevgiline mukayet ol. Çünkü en acıtacak intikam onu baştan çıkarmaktır. Ha sevgilin yok ama yazıldığın biri mi var o zaman muhtemelen seni ona rezil eder. Çirkin bir fotoğrafın olabilir mesela. Ya da hem seni rezil eder hem onu baştan çıkarmaya çalışabilir. Acıtıyor değil mi? Eeee akıllı olaydın sen de!…

Çocuğun Neyse dedi: Böyle bir senaryo yok sevgili okur. Bir çocuk asla Neyse demez. Dibine kadar iner mevzuunun. İçten pazarlıklı değildir çünkü. İçinden geçeni, keşkelerini, itirazlarını açık açık söyler. İkna olmasa da Neyse’ye bağlamaz. Ya sen neyse dersin;  ya korkutup ben anne/babayım deyip kestirip atar susturursun. Artık o senin hangi ebeveyn türünden olduğuna göre değişir.

Unutma 1 Neyse en az 3 Keşke eder.  Bu keşkelerin içinde de sen yoksun.  Sensiz hayatı hayal ettirme kimseye. Kısaca kendine Neyse dedirtme.

Neyse’den bir adım ötesi var. Oralara hiç gelme. “Neyse Ne”

“Neyse Ne” her türlü fena. Patron söylediyse kovulmaya yakınsın. Neyse ne benim dediğim olacak diyordur hemen salla başını.

Verilecek bir karar da tartışma esnasında Sevgili dediyse: Kadın erkek farketmez dediyse gemileri yakmıştır. Benim dediğim olacak diyordur. Hemen salla başı “peki bebeğim” de. Başka yolu yok.

Birlikteliklerde bir hata yaptın yakalandın. Açıklama özür, mazeret filan kendini paralarken, sevgilin Neyse Ne dedi. Vahim. Valizini topla hemen. Aşk da merhamet de bitmiş affetmeyecek.

Arkadaşın Neyse Ne dedi. Arkadaşlık devam etmeyebilir. Ya da en az bir süre küs kalmak, kısa zamanda edinilen daha yakın bir arkadaşla çekilmiş en iyi dostumla mangal keyfi filan gibi selfileri seyretmek garanti.

1 Neyse, en az 3 Keşke

1 Neyse Ne, vay senin haline.

Anlatıyorum ama kime, amaaan neyse…..


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.