Sayfa Kenarı Karalamaları

Aslıhan Yaşarlar tarafından tarihinde yayınlandı

Sayfa Kenarları muhteşemdir. Kıymetini bilin a dostlar.

Sayfa kenarlarına kargacık burgacık not ettiğim satır kenarı notları her sınavda hayatımı kurtarmıştır. En olmadık şey çıkar da, gerekli olan o son 2 puanı alırsın ya. İşte onu çok yaşadım. Genelde yaptığım gibi metafor filan yapıyorum sanılmasın. Tam da manasıyla anlattım. Kitap kenarlarındaki notlar, sınavlar, hayatımı kurtaran karalamalar.

Bir de sayfa kenarına not düştüğüm insanlar var. Onlar da muhteşem. İsimlerini bile hatırlamadığım ama laf arasında söyledikleri cümleler aklıma, ruhuma kazınmış insanlar.

Evlat sahibi olmanın bir anne için ne demek olduğunu tarif etti silik bir görüntü bana. Anne olunca anlarsın klişesinden çok çok öte bir cümleyle özetleyen adını hatırlamadığım hanımefendi. Bir iş toplantısı için çok büyük balık diye tabir ettiğim müşterilerimden birinin temsilcisi olarak gelmişti. Ben karnım burnumda son iş günlerimde sunumumu yaparken acımasızca kan revan şekilde defans ve saldırı aynı anda yapıyordu. Sunum esnasında titrememek için elimde tuttuğum kalemi gırtlağına saplamamamın tek nedeni doğuma az zaman kalmış olmasıydı. Sonra kahve molası verdik. Baktım hatunun içine melek kaçmış. Anneliği bana o tek cümle ile özetledi. En uykusuz gecelerimde bile o cümlenin motivasyonuna sarıldım. Hayır söylemeyeceğimJ Bana özel. Bu kadar yazınca beklentiyi yükselttim aynı duyguyu veremeyeceğini biliyorum.

İnsanın içi daraldığında gökyüzüne kaldırmalı kafasını demişti bir arkadaşım. Ne psikolog ne yaşam koçuydu. Hatta sonra İnşaat Mühendisi oldu. Ruh ve Taş, beton ilişkisi ne kadar yakınsa, o da o kadar yakındı ruhani kişiliğe. Ama doğrularımdan oldu söylediği. Her bunaldığımda andım, halen anarım. Yıllar sonra geçen hafta bunaldığı bir an kendisine hatırlattım bana söylediğini. Sonraları çok kitapta yerini aldı ama ben ilk senden duydum dedim. Hatırlamadı sağ olsun. Bendeki ulvi kişilik imajı yerle yeksan tabii ki. Sanıyordum ki belki dünyanın başka bir köşesinde, o da kafasını kaldırmış derin bir nefes çekiyor olabilirdi içine. Meğer benim sayfa altı notum onun kitabının kapağında da dip notlarında da yazmıyormuş. Ama sağ olsun var olsun yıllar yıllar gökyüzü bana verdi ferah nefesi.

Eski patronlarımdan biri de (adını hatırlıyorumJ) Sorumluluk verilmez alınır demişti. Sayfa kenarıma yazdım. Çalışma arkadaşlarımın sayfa kenarlarına da not düşmeye çalıştım. Okuyan okudu. Ben köle miyim diyen okumadan sildi. Bana çok şey kattı. Tırnaklar kanıyorsa çalışırken daha fazla sorumluluk ve elbette daha fazla güç neden almasın ki insan. Yalnız uyarıyorum. Bu reçetede tükenmek de garanti. Hani sayfa kenarınıza not düşecekseniz prospektüsüne yan etkisini de yazmış olayım. Bende ahınız vahınız kalmasın. Sonra vay efendim ben duymadıydım da okumadıydım da demeyin.

Yine eski patronlarımdan birinin notu da takıldı gözüme şimdi. Ruhuma not düşmüşüm. Kaç sayfa fotokopi kaç dakikada çekilir, banka veznesinde hangi işlem hangi gün kaç dakika sürer biliyorum demişti. Çünkü fotokopi çekmiş, veznelerde Q matic sıra numaralarının olmadığı zamanlarda sıra beklemişti. Onu da sayfa kenarıma yazdım. Kendim hiç yapmadığım bir işi başkasından asla istemedim. Ne mi kattı bu karalama not? Herkes gider ya da arkasını döner ya bazen. O günlerde hiç düşmedim yere. Gün bitti, ben bittim ama iş de bitti. Narsizm mi diyorsun? Evet neden olmasın. Tevazu bitti ama iş de bitti. Söyle bana kim galip şimdi.

Sayfa kenarlarına not ettiğim aşklarım da oldu. Adını hatırladığım elbette, ama göz rengini canlandıramadığım. Sayfa kenarlarımda güzel renkler onlar şimdi. Ama kitabımın girişi gelişmesi sonucu eşim; en büyük aşkım elbet. Yine de o sayfa kenarındakilerin ruhumdaki izlerini de değişmem. İnsan her şekilde sevilmeli. Böylelikle ruhuna en uygun olanı bulduğunda anlasın. Hak edeni satır kenarından önsöze taşısın.

Aşçılar var püf noktalarını not ettiğim. Bazıları televizyonda bazıları dergi eklerinde. Yine sayfa kenarlarında çoğu yemek tarif kitaplarında. İşin tuhaf yanı; en çok mutfakta değil özel hayat ve iş hayatında kullandım önerilerini. Malzeme aynısıyken her elden farklı lezzet de yemek çıkarmış, doğru zamanlama yapılan işten daha önemliymiş not etmişim. Ne de iyi etmişim. Halen doğru, halen sonuç veren hayat kurtaran notlarım arasında.

Daha çok var notlarım. Hepsini yazmaya gerek yok. Demem o ki: Giriş gelişme sonuç güzel de, sayfa kenarı karalamaları eşsiz. İyi ki elim kalem tutmuş, iyi ki sayfalarım çokmuş.


0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.